Duży wzrost notowań PiS. W tym sondażu nie ma mowy o remisie
Kantar opublikował wyniki comiesięcznego badania Barometr Opinii. Sondaż został przeprowadzony jeszcze przed przegłosowaniem w Sejmie tzw. ustawy lex TVN oraz odwołaniem Jarosława Gowina.
W sierpniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską, Porozumieniem i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 35 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca, PiS zyskało aż 5 punktów procentowych.
Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła 22 proc. głosów (spadek o 1 punkt procentowy).
Podium zamyka Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który to zostałby poparty przez 9 proc. wyborców (spadek o 6 punktów procentowych).
Tuż za podium uplasowały się Lewica oraz Konfederacja, uzyskujące poparcie na poziomie kolejno 7 proc. (wzrost o 2 punkty procentowe) oraz 6 proc. głosów (wzrost o 1 punkt procentowy).
Pod progiem wyborczym znalazły się z kolei: PSL-Koalicja Polska, osiągając 4 proc. poparcie wyborcze, oraz ugrupowanie Kukiz’15, uzyskując 2 proc. głosów. W przypadku tych ugrupowań poziom poparcia nie uległ zmianie.
15 proc. respondentów nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.
Ilu Polaków pójdzie do urn wyborczych?
69 proc. Polaków zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu. 31 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 38 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.
Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów. 12 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 8 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.
11 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w najbliższych wyborach parlamentarnych.
Badanie przeprowadzono w dniach 6 –11 sierpnia 2021 roku. Na reprezentatywnej próbie 981 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach. Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).